top of page

İngiliz Lavantası yetiştirmek için basit ipuçları

Güncelleme tarihi: 13 Eyl 2021

Çeşitleri, yetiştirme koşulları ve saksıda lavanta yetiştirme hakkında ipuçları ile İngiliz lavanta nasıl yetiştirilir?


İngiliz Lavantası namı diğer Lavandula angustifolia ama ben havalı olduğunu düşündüğüm için İngiliz Lavantası diyeceğim. Bu ürün Ülkemizin Trakya bölgesinde yaygın olarak dikilmektedir.


İngiliz lavantasına doğru koşulları sağlarsanız onu yetiştirmek oldukça kolay. Evinizin bahçesine, bir saksıya veya çeşitli bitkiler arasında bahçeye dağılmış halde dikebilirsiniz. Ayrıca bahçenizin kenarlarına sınırlarınızı belli etmek için ekebilirsiniz ve çiçeklerini yemek tariflerinden el işlerine ve el yapımı cilt bakımı ürünleri yapmaya kadar her şeyde kullanabilirsiniz. Lavanta yetiştirmenin bir başka nedeni de arıları çekme yetenekleridir - çiçekler yaz aylarında açıldığında, kelimenin tam anlamıyla arıların uğultularıyla dolarlar.


Melezler türleri de dahil olmak üzere çeşitli İngiliz lavanta türleri yetiştiriyorum ve yıllar içinde onlar hakkında birkaç şey öğrendim. Bahçenizde İngiliz lavantasını nasıl yetiştireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarımı kullanın. Onları doğru yere dikin ve sizin ve çevrenizdeki herkesin seveceği, yıllarca tatlı kokulu yeşilliklere ve çiçeklere sahip olacaksınız.


Bir bakışta İngiliz Lavantası


  • Kendisi dökmeyen çok yıllık bir bitkidir

  • Tipik olarak mor çiçeklerle yeşil ila gri yaprakları vardır

  • Çiçekler derin kokuludur

  • 47 farklı lavanta türünden biridir.

  • Bitkiler on beş yıla kadar yaşar

  • Türler içinde yaklaşık 40 farklı çeşit vardır.

  • İngiliz lavanta cilt bakımı ve yemek tarifleri için lavanta için en iyisidir

İngiliz Lavantası


47 lavanta türü olduğunu biliyor muydunuz? İngiliz lavantası bunlardan sadece bir tanesidir. Türler içinde açık mordan koyu mavi-mora, uçuk pembeye kadar değişen renklerde çiçeklere sahip 40'tan fazla farklı çeşiti vardır.
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page